Zašto rashladni sušač zraka?
Rashladni sušač zraka je najčešće korištena vrsta sušača zraka. Jednostavnog je design-a, zahtijeva vrlo malo održavanja i relativno je jeftin.
Rashladni sušač zraka je uobičajeni izbor ukoliko nemate neke posebne zahtjeve kao što je jako niska tačka rosišta.
Njima ne treba mnogo odnosno nikakvo posebno održavanje a ukoliko kupite kvalitetan i postavite ga propisno, to Vam je doslovno “postavi i zaboravi”.
Kako radi?
Kao što naziv govori, rashladni sušač zraka radi tako što hladi zrak (kao frižider). Topao, vruć zrak ulazi u sušač gdje se rashlađuje do oko 3°C. Sve vodene pare koje su bile u zraku kondenzuju se u vodu. Slično kao Vaš prozor u hladnijim danima. Tekuća voda se zatim odvaja iz komprimiranog zraka u vodenoj “zamci”.
Nakon toga, hladan zrak se ponovo zagrijava do sobne temperature. Budući da velika većina vode kondenzira u vodu, zrak je mnogo više suh.
Hlađenje se odvija na jednak način kao što se hlade Vaš zamrzivač ili frižider. U odvojenom procesu rashladna tekućina je isparila u isparivaču, kako bi rashladila topli komprimirani zrak. Zrak je ohlađen, dok se rashladna tekućina zagrijava. Rashladna tekućina se sabija pomoću malog kompresora i ponovo hladi u kondenzatoru.
Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine?
Nekoliko je ključnih tačaka koje treba da imate na umu prilikom kupovine rashladnog sušača zraka:
Instalacija i održavanje
Nekoliko je osnovnih smjernica na koje treba da obratite pažnju:
Postavite sušač u hladniju prostoriju u kojoj nema prašine. Vjerovatno će Vam trebati odvajač kondenza kako biste se riješili vode (može biti i nekoliko litara dnevno!).Trebat će Vam standardni napon od 230V za evropsko tržište i 115V za američko tržište.
Vjerovatno najčešći razlog za prestanak rada sušača je pregrijavanje. Kada se kondenzator rashladnog sistema zaprlja ili je prostorija prosto pretopla, sušač ne može da savlada toplotu. Vjerovatno će izbaciti tlačnu sklopku.
Održavanje
Očistite kondenzator s vremena na vrijeme, Budite pažljivi, male pločice (peraja) su vrlo osjetljive. Dobar način da se ukloni prašina je korištenje čelične četke i lagano struganje prašine. Postoje i specijalne četke za čišćenje peraja kondenzatora.
Ponekada se dogodi i da se sušač previše rashladi! Ako iz nekog razloga sušač suši zrak ispod 0°C voda će smrznuti i začepiti cijevi. U konačnici, blokirat će cijeli sušač. Nekada se ovo desi zbog toga što se zadana vrijednost postavi prenisko, a ponekad jer nešto nije u redu u rashladnom ciklusu ( npr. sa senzorom ili ventilom). U tom slučaju bit će Vam potrebna pomoć servisera kako bi otklonio kvar.
Pogledajte rashladni sušač zraka iz naše ponude ovdje